22 Following
mehmetbaran140193

mehmetbaran140193

Baudolino

Baudolino - Şemsa Gezgin, Umberto Eco çağımızın en iyi romancılarından birisi kabul edilen umberto eco’nun bu şahane romanı, bir sahtekarın hikayesi: baudolino.

italya’nın kuzeyinde doğan, ve söylediği yalanlarla yarattığı dünyanın içinde tamamen kaybolan baudolino ile birlikte haçlı seferinden alamut’a, akhunlardan kuzey avrupa’ya o dönemin tüm dünyasını geziyoruz adeta.

baudolino, fakir bir köyde fakir bir ailenin çocuğu olarak büyür. ailesi o kadar sefil durumdadir ki, çocuklarını kolayca satarlar. bundan sonra imparator barbarossa’nın yanında yaşamaya başlar. lakin yalancılığı onu sayısız maceraya sürükleyecek ve başını sürekli belaya sokacaktır.

umberto eco, kusursuz akıcılığa sahip anlatımıyla kitabını bir solukta okunur hale getirmiş. lakin en büyük başarılarından birisi şudur: kitapta tarihi gerçeklikler inanılmaz bir ustalık ve isabetlilikle olaylarla kesişir. lakin bir süre sonra okuyucu, neyin gerçek neyin kurgu olduğunu anlayamaz hale gelecektir. barbarossa gibi gerçek kişilere rağmen mitolojik yaratıkların da bulunuyor olması bu belirsizliğin nedenlerinden birisidir. ancak bu okuyucuya bir tarih kitabı okumadığını, bir roman okuduğunu hatırlatmaktan fazlasını yapar… bizi baudolino’nun kendi bulanık gerçekliğine adeta götürür, bunu adeta bize de yaşatır.

kitapta neyin kurgu, neyin gerçek olduğunu anlayamayız ama baudolino da kendi yarattığı dünyada tıpkı bizim gibidir. anlatırken onun için her şey gerçektir.

anlatım yöntemleri ve anlatıcı sık sık değişir. kitap yer yer baudolino’nun ağzından anlatılsa da çoğunlukla üçüncü şahsın dilindendir. karakterlerin herbiri başarılı kişilik ayrımlarına ve detaylarına sahip. baudolino’dan sonra en dikkat çekici karakter abdül. abdül’ün romantik ama bir o kadar da dramatik hikayesi baudolino’nun hikayesiyle beraber akar. ancak umberto eco, tıpkı gülün adı’nda olduğu gibi bunda da bize tamamıyla gerçekçi bir orta çağ atmosferi sunar. kahramanlarla beraber sürüklenir dururuz.

eco’nun benim gözümde yaşayan en iyi romancı olduğunu söylemeden edemiyorum. üstelik baudolino ise en iyi romanıdır bana göre.