22 Following
mehmetbaran140193

mehmetbaran140193

Tozkoparan: Bir Selahaddin Eyyubi Romanı

Tozkoparan: Bir Selahaddin Eyyubi Romanı - Thorvald Steen, Deniz Canefe Irak'ın işgalinin ardından Suriye'ye giden bir Norveçli yazarın hikayesiyle başlayan ve Selahaddin Eyyübi'den haçlı savaşlarına kadar uzanan bir serüveni anlatıyor bu roman.
Doğunun yaşadığı o sürekli savaş halini doğunun içinden anlatmaya çalışıyor. Batının en çok bildiği isimlerden birisi olan -hatta bir söz vardır, Salahaddin cennete gidecek tek Müslümandır diye- Salahaddin Eyyübi'nin çocukluğundan başlayan ve Akka'ya kadar uzanan hayatını Norveçli yazarın hayatıyla adeta yüzyıllar sonrasıyla kesiştiriyor.
Romanda tozkoparan ismi, çölde kum fırtınasını başlatan ilk kum tanesini ifade ettiği için seçilmiş. zira Salahaddin Eyyübi'nin o dönemki haçlılara karşı İslam'ın Tozkoparanı olduğunu vurgulamak istemiş.
aslında içten içe, Irak'taki savaşın daha doğrusu işgalin bir tür haçlı seferi olduğunu düşündüğü her halinden belli yazarın. Sokakta karşılaştığı insanların ellerinde posterlerde Salahaddin Eyyübi'yi çağırdıklarını görmüş. Doğuda bir hayalet, Salahaddin Eyyübi'nin hayaleti ve yazar adeta onun ruhunu çağırıyor.
Aslında Salahaddin Eyyübi'nin "destanı" olarak görmek yanlış, romanda Selahaddin Eyyübi herkes gibidir; korkuları, zaafları, aciz yanları vardır ve Steen bunları çok güzel bir şekilde tasvir etmiş. Üstelik yüzyıllar sonra da insanların hala değişmeyen şeylerinin bu acizlikleri olduğunu görüyoruz.